Ljasuk Dimitry - filmrendező, független filmes, környezetvédelmi aktivista
![Ljasuk Dimitry - filmrendező, független filmes, környezetvédelmi aktivista](https://www.fotoplus.hu/shop_ordered/58900/pic/szerelmuk-a-fotozas/Ljasuk-Dimitry-fimrendezo-fotoplus-768-v1.jpg)
Ismerd meg Ljasuk Dimitry filmrendezőt, független filmest, környezetvédelmi aktivistát, a Sony Magyarország kiemlet mozgókép készítőjét!
Bemutatkozás
Ljasuk Dimitry magyar-ukrán független filmes, környezetvédelmi aktivista, reklámszakember, 2023-tól a Tisza-tó zöld nagykövete. Elsősorban A Tisza nevében dokumentumfilm, a Jóreménység-sziget mozifilmjéről és környezetvédelmi tevékenységéről ismert rendező újnak számít a filmes szakmában. 2018-ban kezdett a filmezésbe – azóta már nemzetközi hírnévre is szert tett – a mindennapokban 2004-ben alapított reklámügynökségét irányítja. 2018-ban Youtube csatornáin kezdte publikálni rövidfilmjeimet, elsősorban a Tisza-tó értékeiről és a Hortobágyról. Filmjei és üzenete nem csak a nézők, hanem a sajtó és a szakma is értékelte. Díjakat nyert, rengeteg interjú, riport készült, illetve néhány kisfilmét a TV csatornák is átvették. Dimitry nem akart influencer, vagy vlogger lenni. Hanem értékteremtő, független filmrendező és filmjeivel és eljutni a mozikba. Ezért próbált mindent megtanulni a szakmáról és a filmkészítésről - autodidakta módon - minden egyes kisfilmje út volt későbbi nagy filmjeihez.
A Tisza nevében
Első nagy mérföldkő a filmes életében “A Tisza nevében”, ami a Tisza műanyag szennyezettségét feltáró dokumentumfilm a forrástól egészen a Fekete-tengerig.
A négy országban forgatott filmet 2021-ben mutatta be és azóta 5 országban is műsorra tűztek a TV csatornák, köztük a legnagyobb ukrán köztévé is. Máig több mint 7 millióan látták és még mindig játszák a tévék. A film 2021-ben elnyerte a Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál fődíját.
Jóreménység-sziget
A "Jóreménység-sziget" az utóbbi évtized második legsikeresebb független magyar filmje lett. A film egy valós eseményeken alapuló inspiráló történet a magány erejéről, a kitartásról, az álmokról, a természetbe való elvonulásról, apa-fiú kapcsolatáról és az elengedésről. 2022-ben az 5-ik legnézettebb magyar film volt, 36 ezer néző látta, több nemzetközi díjat is nyert és bemutatója óta kultfilmmé vált. 2023 nyara óta a Netflixen, 2024-től az Emirates Airlines összes járatán elérhető, illetve Dél-Amerika 17 országában kerül TV sugárzásra, szinkronizálva.
A Tisza-tó, az ember által teremtett paradicsom
A Tisza-tó, az ember által teremtett paradicsom, az ötven éve kialakított víztározó különleges élővilágát tárja a nézők elé, 2023. október 3-án mutatták be. A Tiszának köszönhetően egyedülálló ökoszisztéma alakult ki ebben a mesterséges természeti környezetben. A film négy évszakon keresztül mutatja be, hogyan változott ez a páratlan hely, a Tisza-tó az évtizedek során. Ljasuk Dimitry operatőrként, narrátorként és szereplőként is közreműködik a filmben, amely az HBO kínálatában tekinthető meg.
A Tisza-tó írott és íratlan szabályai
A film forgatása és vágása több hónapot vett igénybe, míg végül 2024. július 19-én tette közzé. A dokumentumfilmről elmondta, hogy közérdekű és ismeretterjesztő jellegű, reklámoktól mentes, ezért szeretné, ha minél több emberhez eljutna. A filmet bárki ingyenesen megnézheti a YouTube-csatornáján. A műben Ljasuk azt tárja a nézők elé, milyen írott és íratlan szabályokat szükséges betartani a Tisza-tó védelme érdekében, hogy megőrizhessük annak természetes állapotát. Vízirendőrök, természetvédelmi őrök, túravezetők, horgászok és vízimentők osztják meg gondolataikat arról, hogyan lehetne megóvni ezt a világörökségi területet.